TOKUÇ GRUP VE SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ:

DOĞAYI KORUMAK BİRİNCİ GÖREVİMİZ!

Tokuç Grup, 2020’de yaklaşık 1000 zeytin ağacını kesilmekten kurtaracak.

Tokuç Group Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Tokuç’un şu sözleri aslında ailenin zeytin ağaçları ile kurduğu manevi bağın mükemmel bir özeti…

“Muğla Kavaklıdere’deki 590 dönümlük arazimizde bulunan 17 bin genç zeytin ağacımıza büyük bir sevgiyle bakıyoruz. Bu sevgi o kadar büyük ki dünyadaki tüm zeytin ağaçlarını koruma ve kurtarma hissi veriyor. Bu yıl bir maden arazisinde bulunan yaklaşık 1000 tane zeytin ağacının (aralarında 700 yaş civarında olanlar var ) kesileceğini duyduğumuzda derin bir üzüntü duyduk ve ağaçları yaşatmak için tek tek kendi arazimize taşımaya karar verdik. Ne kadar emek vereceğimizin farkındayız ama bu ağaçları kurtarmanın verdiği mutluluğu tarif etmek te imkansız.”

Başlangıçtaki amaç doğa ile iç içe bir yaşam sürmek olsa da, zeytinyağının büyülü dünyasını keşfettikten sonra gelişen vizyonumuz bizi çok daha farklı noktalara götürdü. Zeytin ağaçlarını kesilmekten kurtarmak ve imkanı olan diğer doğaseverleri kesilecek ağaçları taşımaya teşvik etmek de en büyük uğraşımız.

Bunun yanısıra, ilk üretim yılında kabul edildiğimiz TEVOO Butik Zeytin ve Zeytinyağı üreticileri Derneği ile birlikte Türk Zeytinyağı’nın dünyanın en kaliteli zeytinyağlarından biri olduğu bilincini dünyaya yaymak; Muğla Kavaklıdere ilçemizin ilk zeytinyağı üretim tesisini kurmak ve zeytinyağı üreten tüm küçük üreticilerin, üretimde ve yetiştirmede yaptıkları hataları teker teker azaltmaları için yol gösterici olmak misyonuyla yolumuza devam ediyoruz.

Bunu başardığımızda her yıl Türk zeytinyağı üreticilerinin ve Türkiye’nin daha fazla kazanması mümkün olacak. Aynı zamanda kusursuz zeytinyağı kullananlar daha sağlıklı yaşayacaklar ve ilaç tüketimleri azalacak.